Minden évben október 15-én indul a fűtési szezon. Az addig hátralévő egy hónap elegendő ahhoz, hogy mindenki felülvizsgáltassa és kitisztíttassa fűtőeszközét. Fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet ugyanis a készülékek szabálytalan kivitelezése, illetve a karbantartás és a rendszeres műszaki felülvizsgálat elmulasztása.
Változott a kéményseprőtörvény
Az Országgyűlés június 14-ei ülésnapján döntött a kéményseprő-ipari tevékenységről szóló 2015. évi CCXI. törvény 2. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontjának módosításáról, amely kibővíti az ingyenes sormunkára jogosultak körét. A változásokról szóló jogszabály már megjelent a Magyar Közlöny 2017. évi 100. számában és a mai napon, július 12-én lép hatályba. (Magyar Közlöny 2017. évi 100. szám PDF fájl)
Farkas József kéményseprőmester, a Somogy Megyei Ellátási Csoport vezetője szakmai érdemei és a Somogy Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökének javaslata alapján bekerült kéményseprő mestervizsga-bizottság kinevezett elnökei közé. Öt évre szóló mestervizsga elnöki kinevezését, a 2017. június 14-én Hajmáson vehette át. A mestervizsga-bizottság elnöki tisztsége pályázat útján nyerhető el.
A közelmúltban a katasztrófavédelem bővítette a kéményseprői közszolgáltatáshoz szükséges eszközparkját. Erre azért volt szükség, mert az egy évvel ezelőtti induláshoz képest jelentősen bővült azon települések köre, amelyeken a katasztrófavédelem kéményseprői végzik a lakossági sormunkát. Miközben a feladat átvételekor, 2016. július elsején 15 megye 1835 településén összesen 1 millió 800 ezer kémény került a katasztrófavédelem illetékességébe, addig 2017. augusztus elején már 17 megye 2582 településének összesen körülbelül 2 millió 400 ezer kéményét ellenőrzik és tisztítják a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervénél dolgozó kéményseprők.
Éppen egy évvel ezelőtt, tavaly július elején, Magyarország tizenöt megyéjének ezernyolcszázharmincöt településén vadonatúj eszközökkel és szakfelszerelésekkel kezdte meg a kéményseprőipari tevékenységet a katasztrófavédelem. Az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzése és műszaki felülvizsgálata az állampolgárok számára azóta térítésmentes.
Idei második konferenciáját tartotta május 18-19-én a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezete Balatonföldváron. Az első körzetesített megye működésében és munkaszervezésében bekövetkezett változások mellett a kéményseprőipar és a gázipar lehetséges együttműködési területei is napirenden szerepeltek.
Kiskunhalas Város Önkormányzata és a Halas-Thermo Kistérségi Kéményseprőipari Kft. közszolgáltatási szerződése 2017. július 31-el lejárt. A katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve júliusban mindazon feladatokat elvégezte, amelyek ahhoz szükségesek, hogy augusztus elsején fennakadás nélkül átvegye a lakossági ingatlanok és társasházakban működő, osztatlan közös tulajdonú gyűjtőkéményekkel kapcsolatos sormunkát, és megkezdődhessen a füstelvezetők rendszeres ellenőrzése.
„Kéményseprőmesterré fogadom!”
A céhmesterek hivatalos jelmondatával köszöntötte a kéményseprőmester-képzésben végzetteket oklevelük átadásakor Kocsis Krisztián, a kéményseprőmestervizsga-bizottság elnöke június 29-én, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) dísztermében. A most mesterré fogadott tizenkilenc fővel együtt már száz ilyen minősítésű kéményseprő dolgozik a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezetében. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központja, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ és a BKIK vezetőinek részvételével tartott ünnepségen a végzősök fogadalmat is tettek.
Újabb kéményseprők ültek iskolapadba
Május tizenötödikén harmincnégy, eddig betanított munkásként dolgozó kéményseprő szakképzése kezdődött meg a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ péceli intézetében. Idén immár ez a harmadik teljes létszámú osztály, amely megkezdi 800 tanórás szakmunkás-tanulmányait. Az országos képzési jegyzék (OKJ) előírásainak mindenben megfelelő elméleti és gyakorlati idő várhatóan októberben telik le. Ezzel az osztállyal a következő fűtési szezon kezdetére újabb száz szakmunkással bővül a katasztrófavédelem kötelékében dolgozó képzett kéményseprők állománya.