Kéményseprők kibocsátó ünnepsége Pécelen
A Katasztrófavédelmi Oktatási Központ péceli objektumában szeptember huszonegyedikén harminc hivatásos tűzoltó vette át bizonyítványát a nyolcszáz órás kéményseprő-szakmunkás képző tanfolyam sikeres elvégzése után. A rendezvényen részt vett a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet vezetője, Farkas József a kéményseprővizsga-bizottság elnöke, és Boros András a KOK Kéményseprőipari Szakcsoportjának vezetője.
A kibocsátott kollégák önkéntes jelentkezés alapján, még 2017 januárjában ültek iskolapadba. A harmincnégy fős induló osztályból harmincan teljesítették a tematikában meghatározott három hónap elméleti és három hónap gyakorlati tananyagot. Hétfő reggel álltak a vizsgabizottság elé, hogy megkezdjék a háromfordulós vizsgát. Először írásbeli, majd a gyakorlati vizsga következett, végül csütörtök délelőtt szóbelivel zárták a számadást. A vizsgákat a csoport minden résztvevője sikeresen teljesítette, így mindenki átvette új szakmunkás-bizonyítványát.
A rendezvényen Tóth László tűzoltó alezredes, a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ kéményseprőipari igazgatóhelyettese mondott köszöntőt. A katasztrófavédelem nagy hangsúlyt fektet a megfelelő kéményseprői állomány képzésére és az utánpótlás kiképzésére – mondta az alezredes. Ezt a munkát központilag tervezve és szervezve, szoros együttműködésben a BM OKF GEK Humán szolgálata és a Katasztrófavédelmi és Oktatási Központ közösen hajtotta végre. A hivatásos tűzoltók állományából eddig közel százhúsz kéményseprőjelölt képzése történt meg. Közülük százöt tűzoltó teljesítette a kéményseprő-szakmunkás végzettség feltételeit. Tóth László beszélt arról is, hogy a folyamat a jövőben sem áll meg, hiszen a szervezetnek folyamatosan szüksége van magasan képzett és elhivatott szakemberekre.
A hallgatókat Farkas József kéményseprőmester, akkreditált mestervizsga elnök üdvözölte a kéményseprők egyre népesebb táborában! Felidézte az elmúlt napok érdekes pillanatait, és hangsúlyozta, hogy a jelenlévők mindegyike példásan felkészült a vizsgára. Kiemelte, hogy a hivatásos tűzoltók munkáján eddig is emberek élete, családok biztonsága múlt, mostantól pedig kéményseprői munkájukkal, tanácsaikkal a tűzmegelőzésben is tevőleges szerepük lesz. Ezért kiemelten lényegesnek tartja, hogy már a képzés második felétől valós munkakörülmények között szilárdíthatták meg szakmai tudásukat.
Az immár kéményseprő-szakmunkás végzettséggel is rendelkező tűzoltók beosztásukhoz alkalmazkodó rugalmas munkarendben végzik a kéményseprőipari feladatok ellátását. Életmentő hivatásukat még felkészültebben, egy felelősségteljes, új szakma birtokában folytatják.
Fotó: BM KOK