- Elmaradt sormunka megrendelése
- Soron kívüli ellenőrzés
- Lerakódott korom kiégetése
- Homlokzatra szerelt égéstermék-elvezetők vizsgálata, tisztítása
- Az égéstermék-elvezető műszaki vizsgálata
- Műszaki egyeztetés a tervezés időszakában
Elmaradt sormunka megrendelése
Előfordulhat, hogy a kéményseprőipari szerv vagy kéményseprőipari szolgáltató rendszeres időközönként tűzbiztonsági okból elvégzett ellenőrző tevékenysége elmarad, amelyet megrendeléssel pótolni kell. Ekkor a kéményseprőipari szakember ugyanazokat a feladatokat végzi el, mint egy tervezett sormunka keretében, de ezt a tevékenységet az ügyfél kezdeményezésére, előre egyeztetett időpontban, kiszállási díj és költségtérítés ellenében teszi.
Ne felejtsék! Törvény határozza meg, hogy milyen gyakran kell sormunkát megrendelni. A szilárd tüzelésű berendezésekhez kapcsolódó égéstermék-elvezetők esetében évente, a gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kémények vagy kéményrendszerek esetén kétévente kötelező ellenőriztetni a nem természetes személy tulajdonában álló, vagy gazdálkodó szervezet székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként bejegyzett ingatlanokhoz kapcsolódó égéstermék-elvezetőt. Az egylakásos ingatlanban működő gazdálkodó szervezetek a tevékenységet a területi kéményseprőipari szolgáltatótól kötelesek megrendelni. A szolgáltatók listája itt érhető el, vagy a gyakran ismételt kérdések között keressen rá: Ki az én kéményseprőm?
Ez alól kivételt képeznek azok az egyéni vagy társas vállalkozások, amelyek a katasztrófavédelem ellátási területéhez tartozó társasházak vagy lakásszövetkezeti lakóingatlanok önálló rendeltetési egységeiben működnek. Az ő égéstermék-elvezetőiket tervezett sormunkában, azaz külön megrendelés nélkül a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve ellenőrzi rendszeres időközönként.
FIGYELEM! Kéményseprőink az ellenőrzés során nem kezelhetnek pénzt. Az elvégzett munka alapján, a törvényben előírt díjszabás szerint számlát állítanak ki, amelyet ügyfeleink a helyszínen készpénzben nem, hanem 30 napon belül, a kéményseprőtől kapott csekk útján vagy átutalással kötelesek kiegyenlíteni.
Soron kívüli ellenőrzés
Ha az ingatlan használója a tüzelőberendezés használata során rendellenességet tapasztal – visszaáramlik a füst, vagy a gázkészülék üzem közben leold – a szakembernek azonnal be kell avatkoznia, ezt a munkát a kéménytulajdonosnak kell megrendelnie. A szolgáltatási kötelezettség alá tartozó kéményekkel kapcsolatosan felmerülő üzemelési problémákat, hibákat minden esetben ki kell vizsgálni. Azokat az üzemzavarokat, amelyeket kéményseprőipari technológiával el lehet hárítani, a kéményseprő megszünteti, az általa el nem hárítható hibákra pedig megoldási javaslatot ad.
Lerakódott korom kiégetése
A kémények kiégetése az égéstermék-elvezetők speciális tisztítási eljárása, amely a kötelező kéményseprőipari szolgáltatások egyik művelete. Tekintettel arra, hogy ez élet- és vagyonbiztonságot érintő feladat, azt kizárólag vizsgázott kéményseprő szakember végezheti el, arról a tűzvédelmi hatóságot kötelezően értesíti.
A kémények rendszeres, mesterséges kéménytűz előidézésével történő tisztítása speciális óvintézkedéseket és hosszú előkészületeket igénylő díjköteles tevékenység, amelynek elvégzésével elkerülhető a kémény üzemzavara, emellett egy véletlenszerűen bekövetkező kéménytűz is megelőzhető vele.
Szilárd- és olajtüzelés esetében gyakori a kémény rendeltetésszerű használatát akadályozó szurokképződés. Az égéstermék-elvezető járatában keletkező szuroklerakódás a tüzelőberendezés nem megfelelő üzemeltetése, valamint a kémény nem megfelelő tömörsége és a kedvezőtlen hőtechnikai viszonyok miatt alakul ki. A folyamatos és biztonságos kéményhasználat érdekében rendszeresen el kell távolíttatni a kémény falazatán keletkezett szurokréteget, amelynek legegyszerűbb – bár nem veszélytelen és az égéstermék-elvezető állagát károsító – módja a kémény kiégetése. A nagy mértékű szurkosodás előbb-utóbb kéménydugulást okoz, amelyet már csak bontással lehet megszüntetni. Az égetés után kötelező a kémény teljes műszaki felülvizsgálatát elvégezni, különös tekintettel a szabad keresztmetszetre és a füsttömörségre.
Homlokzatra szerelt égéstermék-elvezetők vizsgálata, tisztítása
Azon tüzelőberendezések égéstermék-elvezetőjének tisztítását és ellenőrzését – amelyeknél a füstgáz elvezetése jellemzően vízszintesen, oldalirányban kialakított közvetlen homlokzati kivezetésen, ún. füstcsövön történik –, a kéményseprőipari tevékenységet ellátó szervezet megrendelésre végzi. A műszeres vizsgálat során a szén-monoxid- és szén-dioxid-kibocsátást és a füstgázösszetételt mérik a szakemberek.
Az égéstermék-elvezető műszaki vizsgálata
A kéményseprő kötelessége, hogy négyévente az ingatlan valamennyi égéstermék-elvezetőjét műszaki szempontból, az építésrendészeti és tűzvédelmi előírások figyelembevételével teljeskörű vizsgálatnak vesse alá. Ezt a felülvizsgálati tevékenységet sormunka keretében végzi el.
A fentitől elkülönülő megrendelt műszaki vizsgálat a használatbavételi engedélyezési eljárás része. A kéményseprőipari műszaki vizsgálatot minden esetben meg kell rendelni a felújított, átalakított égéstermék-elvezető, a korábban használaton kívül helyezett, vagy tartalék (biztonsági) kémény ismételt használatba vételét megelőzően, illetve a tüzelőberendezés cseréje után, továbbá tüzelőanyag-váltás esetén az új rendszer használatba vétele előtt.
Az égéstermék-elvezető bontása, funkciójának megváltoztatása, használaton kívül helyezése, vagy az égéstermék-elvezetőt érintő átalakítás, felújítás előtt is műszaki vizsgálat szükséges.
Az újonnan épített vagy szerelt égéstermék-elvezetők használatba vételét megelőzően is kötelező kéményseprőipari műszaki vizsgálatot és kéményseprő-nyilatkozatot kérni, az új kéményeket csak e helyszíni vizsgálatot követően lehet eltakarni, burkolni.
Az égéstermék-elvezetők használatával összefüggésben megrendelt műszaki vizsgálatot a kéményseprő előre egyeztetett időpontban, a megrendelést követő négy munkanapon belül végzi el, annak eredményéről nyilatkozatot ad ki, amelyet a megrendeléstől számított 15 munkanapon belül átad a megrendelőnek.
Amennyiben a cserére vagy átalakításra a fűtési szezonban, azaz október 15. és április 15. között kerül sor, és lakóhelyiségek, vagy állandó tartózkodási célt szolgáló helyiségek fűtését látja el az érintett égéstermék-elvezető, úgy a kéményseprő a szükséges feltételek megléte esetén a megrendelést követő két munkanapon belül elvégzi a helyszíni műszaki vizsgálatot, a használatbavételhez szükséges kéményseprő-nyilatkozatot pedig legkésőbb a vizsgálatot követő munkanapon kiadja.
Kéménytűz vagy szén-monoxid-szivárgás után az érintett égéstermék-elvezetőt csak helyszíni műszaki vizsgálatot követően lehet ismételten üzembe helyezni. A szükséges vizsgálatot a kéményseprő a megrendelést követő három munkanapon belül elvégzi, és az eredményről készített nyilatkozatot a vizsgálatot követő munkanapon kiadja.
Műszaki egyeztetés a tervezés időszakában
A tüzelőberendezésekkel, a felhasznált tüzelőanyaggal, az alkalmazandó kéményrendszerekkel, általánosan a teljes fűtési rendszer kialakításával, valamint a kémények építésével, felújításával, korszerűsítésével vagy átépítésével kapcsolatos tanácsadás és szakvéleményezés tartozik ebbe a körbe. Ez a tevékenység az építési engedélyezési tervdokumentáció felülvizsgálata annak érdekében, hogy a létesítendő kémények biztonságosan vezessék el az égéstermékeket, és az ingatlanban élők gazdaságos és környezetbarát fűtési rendszert használjanak. Ezzel a vizsgálattal kiszűrhetőek a tervezési problémák, hibák, hiányosságok. Ha szükséges, korrekcióra, vagy módosításra van lehetőség. Amennyiben a tervezett műszaki megoldást a felülvizsgálat és szakvéleményezés során a kéményseprő jóváhagyja, ezzel felelősséget vállal az engedélyezési folyamat egészéért.