A kéményseprőiparban korábban betanított munkásként foglalkoztatott huszonegy jelentkezőből tizennyolc vehette át a kéményseprő szakképzettséget igazoló bizonyítványát február 27-én a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ által szervezett oklevélátadó ünnepségen. A rendezvénnyel éppen egy időben kezdődött a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával közösen szervezett kéményseprőmester-vizsgára felkészítő második tanfolyam is, amelyre ez alkalommal húsz, a katasztrófavédelemnél július óta dolgozó szakmunkás jelentkezett.
Tűzoltók szakképzése kezdődött meg
Január huszonharmadikán immár másodszor indult el a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ és Katasztrófavédelmi Oktatási Központ Kéményseprőipari Szakcsoportjának közös szervezésében az a szakmunkásképzés, amelynek végeztével harmincnégy hivatásos tűzoltó kezdhet kéményseprőként is dolgozni. A nyolcszáz órás tanfolyam minden részletében megfelel az Országos Képzési Jegyzék szerinti szakképesítés elméleti és gyakorlati feltételeinek.
A hideg időjárás miatt sokan intenzívebben fűtenek a megszokottnál. Fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet a fűtőeszköz nem megfelelő használata, vagy a szellőztetés hiánya. A lakástüzek és egyéb balesetek elkerülése érdekében tartsa be az alábbi szabályokat, hogy biztonságban tudhassa otthonát és szeretteit.
Vidovenyecz Tamás c. tűzoltó zászlós, az érdi és törökbálinti katasztrófavédelmi őrs szerparancsnoka egyike annak a nyolcvan tűzoltótisztnek, akik éppen egy éve, 2016 februárjában döntötték el, hogy részt vesznek a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ első kéményseprőszakmunkás-képzésén. A vizsgáknak régen vége, tavaly november óta már kéményseprőként is gyakorlati feladatai vannak. A parancsnokkal az őrsön beszélgettünk.
További nyolc település csatlakozik
Az újév újabb változást hoz a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervének ellátási területében. 2017. január elsejétől Csongrád megye hét települése – Árpádhalom, Derekegyház, Fábiánsebestyén, Nagytőke, Nagymágocs, Szegvár, Szentes – és a Békés megyei Nagyszénás lakossági kéményeinek ellenőrzését és tisztítását is az BM OKF Gazdasági Ellátó Központ kéményseprő szakemberei végzik. Ezzel immár az ország 2507 települése tartozik a katasztrófavédelem ellátási körébe.
Tuza Ervin címzetes tűzoltó főtörzsőrmester másodállásban kéményseprő szakmunkásként dolgozik. Így volt ez február 3-án is, amikor éppen a Heves megyei Demjén településen végezte a kéményseprői sormunkát. Munkavégzés közben azt vette észre, hogy a Dobó utca egyik lakóingatlanának füstöl a tetőszerkezete. Azonnal odament és megkezdte a füst okának felderítését.
Életmentő kéményseprés
Párás, vizes falak, elfogyó levegő, furcsa szagok... erre lett figyelmes egy lakó január 12-én, csütörtök délután, az egyik szolnoki, Kolozsvári úti társasházban. Azonnal hívta a 1818-as telefonszámot, ahol segítséget kért a problémájához. A telefonon kapott utasítás szerint kiszellőztetett a lakásában, másnap délelőtt megérkezett a kéményseprőmester is.
Az év utolsó hónapjában száz képzett kéményseprővel bővül a sormunkát végző állomány, velük a munkaszerződést a katasztrófavédelem már megkötötte. Korábbi eredmény, hogy november óta munkába állt az a hetvenöt hivatásos tűzoltó, akik még a nyár végén tett sikeres vizsgájuk és kéthónapos szakmai gyakorlatuk letöltése után szerezték meg a kéményseprőszakmunkás-bizonyítványt.