Ma már a hazai háztartások nagyobb részében van szén-monoxid-érzékelő, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a helyeken kevesebben sérülnek meg. Ahhoz, hogy a lakástüzek esetében is csökkenteni lehessen a sérülések számát, minél több otthonban lenne célszerű füstérzékelőt elhelyezni, hiszen egy időben jelző készülék emberéleteket és anyagi javakat menthet meg.
Szeptember elejétől a Bács-Kiskun megyei Csikéria településsel bővül a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervének ellátási területe. A változást ez alkalommal is a szolgáltatói szerződés lejárta indokolta. A Bácsalmási járásban fekvő, nyolcszáz lelket számláló kistelepülés csatlakozásával a megye 119 településéből már 108-ban a katasztrófavédelem szakemberei végzik az égéstermék-elvezetők időszakos ellenőrzését minden olyan háznál, ahol nincs bejegyzett vállalkozás. A változás körülbelül háromszáz háztartást és ötszáz kéményt érint.
A kéményseprőipari szervezet ügyfélszolgálati vezetője szakmai továbbképzést tartott a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. kormányzati ügyfélvonal igazgatóság trénereinek és mentorainak október tizedikén. A 1818 hívószámon működő kormányzati ügyfélvonal szolgáltatásainak egyike a BM OKF Gazdasági Ellátó Központtal közösen működtetett kéményseprő-ügyfélszolgálat, amelynek 9.1.6-os „általános információ” menüpontján a lakossági ügyfelek éjjel-nappal ingyenesen tájékozódhatnak a kéményseprést érintő kérdésekben.
Indul a fűtés
Ugyan a fűtési szezon hivatalosan csak október 15-én kezdődik, az időjárás a hétvégén hűvösre fordult és az előrejelzések szerint az elkövetkező napokban is őszies marad. A hidegebb időjárás miatt több háztartásban is befűtenek a napokban. Fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet, ha a fűtőeszközt nem rendeltetésszerűen használják, ha szabálytalan annak kivitelezése, vagy ha a rendszeres műszaki felülvizsgálatot elmulasztották.
Időszerű a kéményseprési szokások megújítása
Immár két éve működnek új szabályozók a kéményseprőiparban. Azóta magányszemélyek számára a kéményseprés ingyenes és a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezete végzi a lakossági égéstermék-elvezetők rendszeres felülvizsgálatát az ország tizenhét megyéjében. A katasztrófavédelemnél dolgozó kéményseprők jelentős erőfeszítéseket vállalnak az otthon bekövetkező szén-monoxid-visszaáramlás balesetek és a kéménytüzek megelőzése érdekében. Most országjáró tájékoztatási programba kezdtek, hogy kialakítsák azokat az új, szabálykövető attitűdöket, melyek a felelősségtudat erősítésével hozzájárulnak a hazai kéményseprési kultúra kívánatos irányú fejlődéséhez.