Velünk élnek a 2019. év emberei
A társadalmi felelősségvállalás jegyében a Kisalföld már hetedik éve díjazza a hétköznapok hőseit. Az Észak-Dunántúl öt, a mindennapokban példát mutató kiválóságának adtuk át az Év Embere kitüntetést. Mellrák ellen küzdő egyetemi oktató és kampányt indító orvos, közösséget formáló bősárkányi édesanya, életmentő kéményseprő, Norvégiából jótékony céllal hazakajakozó férfi. Név szerint Pásztor Enikő a soproni, dr. Drozgyik András a győri, Németh Fáni a rábaközi, Motil László a komáromi, Varga Richárd a mosonmagyaróvári régióból – ők öten lettek az év emberei 2019-ben. Szerkesztőségünk 2013 óta díjazza a hétköznapok hőseit, követendő példaként állítva bátorságukat, kitartásukat, emberségüket vagy éppen segítőkészségüket mindannyiunk elé.
Forrás: Kisalföld.hu
Kéményseprők tanácskoztak
Idei második értekezletét tartotta meg november 14-15-én a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezete Balatonföldváron. A megyei ellátási csoportvezetők és gazdasági ügyintézők részvételével megtartott rendezvény célja a szakmai ismeretek bővítése, az adminisztrációs és iratfegyelemmel kapcsolatos kérdések áttekintése, a tapasztalatok megosztása, valamint a jövő évi tervezés szempontjainak egyeztetése volt.
Az új trend szinte minden hivatást elért már és világszerte hódít. Az utóbbi hetekben a katasztrófavédelem számos egysége bemutatta, milyen felszerelései vannak. A hosszúperesztegi önkéntes tűzoltók és a drónos csapat után emelkedett a tét és egy egész fővárosi laktanya kipakolt. Pontosabban kettő. Ma a kéményseprők mutatták be, hogyan értelmezik ezt a kihívást.
Ma már a hazai háztartások nagyobb részében van szén-monoxid-érzékelő, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a helyeken kevesebben sérülnek meg. Ahhoz, hogy a lakástüzek esetében is csökkenteni lehessen a sérülések számát, a mostaninál sokkal több otthonban lenne célszerű füstérzékelőt elhelyezni, hiszen egy időben jelző készülék emberéleteket és anyagi javakat menthet meg.
Idén először a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ (KOK) Pécelen kialakított kéményseprő tantermei adtak otthont, a NISZ – Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. – kormányzati ügyfélvonal igazgatóság tíz trénere és mentora részére tartott kéményseprőipari továbbképzésnek november hetedikén. A 1818 hívószámon működő kormányzati ügyfélvonal szolgáltatásainak egyike a BM OKF Gazdasági Ellátó Központtal közösen működtetett kéményseprő-ügyfélszolgálat, amelynek 9.1.6-os „általános információ” menüpontján jelentkező NISZ-es munkatársak éjjel-nappal tájékoztatják az ügyfeleket a kéményseprést érintő kérdésekben.
A mai napon hivatalosan is megkezdődik a fűtési szezon. A távfűtéses lakásokban október tizenötödikén működésbe lépnek a fűtőtestek, de a jó idő ellenére egyes napszakokban a többi ingatlanban is beindítják a gáz- vagy vegyes tüzelésű kazánt. Ahol eddig elmaradt a karbantartás, a lakók azzal szembesülhetnek, hogy a fűtőberendezés nem megfelelően működik, vagy éppen üzemképtelen. A gázkazánok esetében a tartós üzem előtt elengedhetetlen az égőtér és a hőcserélő tisztítása. Ellenkező esetben a por ráéghet a hőcserélőre, emiatt a kazán hatásfoka romlik, tökéletlen égés jön létre, mindez előbb-utóbb a kazán leállásához, rosszabb esetben akár szén-monoxid-mérgezéshez is vezethet.
Teltház a társasházi expón
November 21-én immár tizedik alkalommal rendezték meg a Közös Képviselők Napja és Társasházi Expo elnevezésű rendezvényt Budapesten, a Lurdy házban. A teltházas konferencia résztvevőit egyebek mellett az is érdekelte, hogy miként érintik a lakóközösségeket az Országos Tűzvédelmi Szabályzat januártól hatályos változásai.
Ismét a kéményseprők hoztak szerencsét annak a sofőrnek és két utasának, akik kedden délután a 22-es főúton szenvedtek balesetet. Az autójuk megcsúszott és felborult az úton. A balesetnek szemtanúi voltak a katasztrófavédelem Nógrád megyei kéményseprői, akik ellenőrző munkájuk után a salgótarjáni központ felé tartottak.
Október kilencedikén befejeződött a katasztrófavédelem kéményseprő szakmunkásainak éves kötelező továbbképzése a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ (KOK) péceli oktatóbázisán. A 17 megyei ellátási csoport munkavállalói tavaszi és őszi időszakos bontásban, több csoportban frissítették szakmai tudásukat. A KOK kéményseprőipari szakcsoportjának tanáraitól a szakma elméleti és gyakorlati újdonságait, a megyei csoportvezető mesterektől pedig a munkamódszerek jó gyakorlatát vehették át.