Amikor a biztonság kérdése kerül szóba, hajlamosak vagyunk elodázni az ehhez szükséges döntéseket, főleg olyankor, ha ez időt és anyagi ráfordítást követel a családtól. Olykor halogatunk, és a probléma bekövetkezését valószínűtlennek nyilvánítjuk. Igaz ez a kéményseprés esetében is, holott ez a közszolgáltatás már évek óta ingyenes, és csupán harminc percet vesz igénybe az ellenőrzés.
Tűzvédelmi tesztekkel teheti próbára tudását
Ezentúl bárki, akár otthonról is felmérheti tűzvédelmi tudását a katasztrófavédelem interaktív tűzvédelmi tesztjein keresztül. A tesztsorokkal ellenőrizhető például, hogy annak kitöltője ismeri-e azokat a hétköznapi jelzéseket, amelyekkel nap mint nap találkozhat, és amelyek valamilyen veszélyre figyelmeztetik, de az is kiderül, hogy hány propánbutángáz-palack tárolható egy társasházi lakásban, vagy hogy szabad-e grillezni tűzgyújtási tilalom idején. A tesztet összeállító Országos Tűzmegelőzési Bizottság arra törekedett, hogy a válaszok értékelésével együtt a felhasználó hasznos kiegészítő információkhoz jusson, így az értékelőlapon nemcsak az jelenik meg, hogy helyes vagy helytelen volt a válasz, hanem ajánlásokat, kisfilmeket, magyarázatokat is tartalmaz, ezzel gyarapítva a már meglévő ismereteket.
Tisztíttassunk kéményt!
Tizenhét megyében újraindul a kéményseprés
Július elsején újrakezdi a társasházi sormunkát a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezete. Az ország tizenhét megyéjét – Budapest, Vas és Fejér megye kivételével – átfogó ellátási területen minden olyan társasházban, ahol az éves ellenőrzést március 17-ig nem végezték el, a szervezet kéményseprői megkezdik a lakosság kiértesítését a kéményellenőrzés és -tisztítás új időpontjáról.
A mesterség védőszentje – Szent Flórián
Bőven van munkájuk a koromlovagoknak, hiszen a három hónapos kényszerszünet miatt országszerte feltorlódtak a kötelező társasházi feladatok, emiatt a katasztrófavédelem minden kéményseprője a társasházaknál dolgozik. A szakemberek július elsejétől ott folytatják a munkát, ahol a koronavírus-járvány kirobbanásakor abbahagyták.
Sokan a fűtési szezonhoz kötik ezeket az eseteket, holott több háztartásban egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, így a szén-monoxid-mérgezés veszélye egész évben fenyeget. Fontos, hogy klímát, páraelszívót, vagy beépített szagelszívó-ventilátort szakember telepítsen, hiszen ezek együttes használata is befolyásolja a lakás légáramlását. A nyári melegben lecsökkenhet a kémény huzathatása, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe.