Szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt vonultak a hétvégén budapesti tűzoltók a huszonharmadik kerületi Maros utcába, mert két gyermek rosszul lett, végül a négytagú család minden tagja kórházba került. A tűzoltók kiérkezése előtt a gyerekeket a szülők az utcára vitték, ott várták meg az egységet. A tűzoltók a ház minden szintjén kimutatták a mérgező gázt. Nagykanizsán, egy Rákóczi utcai lakásba is a mérgező gáz miatt riasztották a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit vasárnap délelőtt, ebben az ingatlanban azonban volt szén-monoxid érzékelő, amely jelezte a veszélyes helyzetet. Ezek mellett Hajdú-Bihar megyében két helyre, Borsod, Csongrád-Csanád és Somogy megyében pedig egy-egy szén-monoxiddal összefüggő esethez riasztották a tűzoltókat az elmúlt három napban.
Csak a kémény füstölögjön
Immár a negyedik tűzvédelmi tesztet bocsátja útjára az Országos Tűzvédelmi Bizottság. Az online tudáspróba ezúttal a fűtési szezonra összpontosít, a kérdések azt ellenőrzik, hogy a teszt kitöltője tudja-e, mik a teendői a tüzelő- és fűtőberendezések karbantartását, üzemelését illetően, illetve ajánlásokat tartalmaz arra vonatkozóan, miként tehetőek biztonságossá a füstelvezető rendszerek.
Ismét iskolapadban a kéményseprők
A Katasztrófavédelmi Oktatási Központ péceli tanintézetében szeptember 9-én kezdődött meg a tizennegyedik kéményseprőszakmunkás-képző kurzus. Összesen huszonketten járnak a kéményseprőosztályba, közülük tizenkilencen a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ állományát erősítik, három hallgatót pedig külsős szolgáltató cég iskolázott be. A képzés jövő év március közepén ér véget, a tanulók ekkor tesznek majd szakmunkásvizsgát.
A hétvégén is több helyre riasztották a tűzoltókat szén-monoxid-mérgezés és lakástűz miatt
Pénteken Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében két ilyen esetnél is be kellett avatkozniuk a katasztrófavédelem tűzoltóegységeinek, vasárnap kora reggel a Baranya megyei Dencsházán, délután pedig Pest megyében, Dunakeszin volt halálos tűz. Ezek mellett többen megsérültek, holott mindegyik eset könnyen megelőzhető lett volna.
A katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezetének működése óta immár tizenharmadik alkalommal rendezett mini kibocsátó ünnepséget szeptember 23-án, Pécelen a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ (KOK) kéményseprőipari szakcsoportja annak a tizenhárom új szakembernek, akik sikeres kéményseprőszakmunkás-vizsgát tettek.
Otthona biztonságáért mindenki sokat tehet. A fűtési szezon kezdete előtt fontos elvégeztetni a tüzelő-fűtő berendezések, így a kályhák, kandallók, gázkazánok és konvektorok, valamint a kémények karbantartását, ellenőrzését. Ezzel, és megfelelő, jó minőségű tüzelőanyag használatával megelőzhető, hogy a kémény miatt kigyulladjon az otthonunk, minimalizálható a szén-monoxid-mérgezés veszélye, és mindemellett kevesebbet is kell fizetni a fűtésért. A szakemberek minden évben több ezer, veszélyt jelentő hibát tárnak fel a tüzelőberendezések és füstelvezető-rendszerek átvizsgálásakor vagy tisztításakor. A kémények rendszeres vizsgálata azért elengedhetetlen, mert ezek olyan épületgépészeti berendezések, amelyek hibái a használók előtt rejtve maradnak, vagyis csak az időszakos kéményellenőrzés adhat valós képet az égéstermék-elvezető állapotáról.
Frissült a szén-monoxid-érzékelők listája
XI. Országos Kéménykonferencia Kecskeméten
A szakmai szervezetek széleskörű összefogásával és nemzetközi részvétellel szervezték meg a XI. Országos Kéménykonferenciát. A rendezvényen a katasztrófavédelem vezetői, szakemberei is előadást tartottak, egyebek mellett a kéménytüzek és a visszaáramló égéstermékek okozta veszélyekről. A konferencia központi témája a levegőtisztaság, a kéménytüzek megelőzése, valamint a belső terek levegőminősége volt.