További nyolc település csatlakozik
Az újév újabb változást hoz a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervének ellátási területében. 2017. január elsejétől Csongrád megye hét települése – Árpádhalom, Derekegyház, Fábiánsebestyén, Nagytőke, Nagymágocs, Szegvár, Szentes – és a Békés megyei Nagyszénás lakossági kéményeinek ellenőrzését és tisztítását is az BM OKF Gazdasági Ellátó Központ kéményseprő szakemberei végzik. Ezzel immár az ország 2507 települése tartozik a katasztrófavédelem ellátási körébe.
Hova megy megrendelésre a kéményseprő?
A katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve novemberben levélben tájékoztatta a gazdálkodó szervezet székhelyeként, telephelyeként, fióktelepeként bejegyzett ingatlanok használóit arról, hogy esetükben a kéményseprőipari tevékenységet megrendelés után a területi kéményseprőipari szolgáltató végzi. A katasztrófavédelem csak akkor lép be szolgáltatóként, ha az adott területen nem működik ilyen szolgáltató. Ezen ingatlanokba nem előzetes értesítés után érkezik a kéményseprő ellenőrizni, hanem megrendelés után, a munkáért pedig költségtérítést kell fizetni.
Kéményseprőmesterek képzése indult
A katasztrófavédelem kéményseprőipari szervénél eddig kiemelkedő teljesítményt nyújtó és több mint ötéves szakmai gyakorlattal rendelkező tizenkilenc kéményseprő szakmunkás kezdte meg november 7-én a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében indított felkészítő tanfolyamot, amely kéményseprőmester-vizsgával zárul majd.
Az év utolsó hónapjában száz képzett kéményseprővel bővül a sormunkát végző állomány, velük a munkaszerződést a katasztrófavédelem már megkötötte. Korábbi eredmény, hogy november óta munkába állt az a hetvenöt hivatásos tűzoltó, akik még a nyár végén tett sikeres vizsgájuk és kéthónapos szakmai gyakorlatuk letöltése után szerezték meg a kéményseprőszakmunkás-bizonyítványt.
Több belügyi tematikájú törvény is módosult novemberben, a változásokról szóló jogszabály már megjelent a Magyar Közlöny 2016. évi 178. számában. A módosítások több területen is érintik a katasztrófavédelem tevékenységét, többek között a szervezet hatósági munkáját is befolyásolják. A kéményseprőipari tevékenységre vonatkozó változások november 26-án lépnek hatályba.
November elsejétől Csongrád városa, valamint Bács-Kiskun megye és Baranya megye jelentős része a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervének ellátási köréhez kerül. Ezzel immár 2499 településen gondoskodnak a szervezet alkalmazásában álló szakemberek a lakossági tulajdonban lévő kémények rendszeres tisztításáról és biztonságos működésének ellenőrzéséről.
Mesterlevél a karácsonyfa alatt
A katasztrófavédelem tizennégy kéményseprője vehette át múlt pénteken ünnepélyes keretek között friss mesterlevelét a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamaránál. Az ország különböző pontjairól érkeztek azok a kollégák, akik az elmúlt öt hetet elméleti és gyakorlati szaktudásuk felfrissítésével, a kéményseprőszakma újdonságainak elsajátításával, valamint vállalkozási és pedagógiai ismeretek megszerzésével töltötték, majd pedig felkészültségüket december 15-én és 16-án négyrészes vizsga sikeres teljesítésével bizonyították az iparkamara mestervizsga-bizottsága előtt.
A katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve az ellátási területébe tartozó 17 megyében a lakossági sormunkát végzi, július elseje óta ingyenesen. Ugyanezt a sormunkát a gazdálkodó szervezetek részére az adott megyében, illetve ellátási területen nyilvántartásba vett kéményseprőipari egyéni vállalkozók vagy szolgáltató cégek teljesítik megrendelés alapján, költségtérítés ellenében.
A kéményseprőipari tevékenységről szóló törvény adta felhatalmazás alapján a hivatásos katasztrófavédelmi szervezet szakemberei a fűtési szezon kezdete előtt piacfelügyeleti ellenőrzések során vizsgálták: megfelelő-e a szén-monoxid-érzékelők forgalmazása. Ezek során négy gyártó tíz terméktípusával találkoztak, a fogyasztóvédelem korábbi minőségi vizsgálatain mindegyik berendezés megfelelő értékelést kapott, vagyis szerepel az úgynevezett „pozitív listán.”