Mesterlevél a karácsonyfa alatt
A katasztrófavédelem tizennégy kéményseprője vehette át múlt pénteken ünnepélyes keretek között friss mesterlevelét a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamaránál. Az ország különböző pontjairól érkeztek azok a kollégák, akik az elmúlt öt hetet elméleti és gyakorlati szaktudásuk felfrissítésével, a kéményseprőszakma újdonságainak elsajátításával, valamint vállalkozási és pedagógiai ismeretek megszerzésével töltötték, majd pedig felkészültségüket december 15-én és 16-án négyrészes vizsga sikeres teljesítésével bizonyították az iparkamara mestervizsga-bizottsága előtt.
A zárórendezvényen mások mellett Fekete Balázs, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) alelnöke, a Kézműipari Tagozat elnöke és Tóth Erika Katalin a mestervizsga-bizottság tagja, valamint dr. Gubicza József tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Oktatásigazgatási és Kiképzési Főosztályának vezetője, a vizsgázók munkáltatója képviseletében pedig Lenkey Imre tűzoltó ezredes, a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ gazdasági igazgatóhelyettese vett részt, míg a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ képviseletében Diriczi Miklós tűzoltó ezredes, oktatási igazgatóhelyettes és Boros András, a KOK Kéményseprőipari Szakcsoportjának vezetője volt jelen.
A mestervizsgáztatásnak Magyarországon évszázados hagyományai vannak, azonban a magasabb szakmai felkészültséget garantáló mestervizsga rendszerét nem a tradíciók, hanem a kor követelményei diktálják. A tudásszint emelését az egyes szakmákban megfigyelhető „szakmai forradalom”, a technika fejlődése és az emelkedő fogyasztói elvárások kényszerítik ki – mindezt Kocsis Krisztián kéményseprőmester, a vizsgabizottság elnöke mondta köszöntő beszédében. Ahogy fogalmazott, a mester, mint fogalom évszázadok óta a minőséget, a szakma legmagasabb szintjét jelenti. Ahhoz, hogy egy adott szakterületen a munkát csak arra érdemes szakemberek végezzék, szükség van egy egységes, magas követelményszint kialakítására. A mestert napjainkban a hagyományokon alapuló munkaszereteten és tiszteleten kívül a modern korhoz való alkalmazkodás, az új berendezések, alapanyagok és technológiák ismerete is jellemzi – zárta beszédét.
Tóth Erika Katalin a mestervizsga-bizottság tagja azt hangsúlyozta, hogy a szakmai utánpótlás nevelése szempontjából is igen nagy jelentősége van a mester címet viselő szakembereknek, hiszen korszerű szakmai tudással, pedagógiai ismeretek birtokában, magas színvonalon képesek átadni ismereteiket a szakmunkástanulóknak.
Gubicza József a közös munka eredményeit értékelte, mint mondta, a kéményseprőképzést a szakma legavatottabb mesterei és elméleti szakemberei felügyelték. Az együttműködés eredményeként a katasztrófavédelemnél dolgozó kéményseprőmesterek intézményileg hitelesített szaktudással rendelkeznek.
Az újdonsült mesterek mesterlevelüket a rendezvény végén vehették át ünnepélyes keretek között.
Fotó: Kissné Papp Timea - BM OKF GEK