Szén-monoxid – a csendes gyilkos
A tüzelőberendezések használatával összefüggő veszélyek között kiemelt helyet foglal el a szén-monoxid-mérgezés. Egy szén-monoxid-érzékelő felszerelése után nagyobb biztonságban tudhatja otthonát és szeretteit, azonban fontos tudnia, hogy az érzékelő önmagában nem akadályozza meg a mérgező gáz kialakulását, csupán jelzi annak jelenlétét.
Hogyan jön létre a mérgező gáz?
Ahol nyílt égésterű eszközzel fűtenek, főznek, vagy melegítenek vizet, ott ezek az eszközök mind-mind a nekik helyet adó helyiség levegőjét használják az égéshez. Ha nem jut elég levegőhöz a berendezés, akkor – legyen bármennyire jó huzata is a kéménynek – ott az áramlás megfordul és visszaáramlik az égéstermék. Emiatt tökéletlen égés alakulhat ki és másodpercek alatt veszélyes mennyiségű szén-monoxid jön létre.
Fontos tudni, hogy nem csak a gázzal működő berendezések okozhatnak szén-monoxid-mérgezést. A kandallóval, cserépkályhával, olajkályhával, vegyes tüzelésű kazánnal fűtők ugyanúgy veszélyeztetettek, hiszen minden, nyílt égéstérrel működő eszköz forrása lehet a mérgező gáznak.
Hogyan előzheti meg a szén-monoxid kialakulását?
- A nyílt lánggal égő tüzelő-, fűtő-, vízmelegítő és főzőeszközök telepítését bízzuk szakemberre!
- A nyílt lánggal égő berendezések a szoba levegőjét használják az égés során. Biztosítsuk ezek levegő-utánpótlását!
- Évente tisztíttassuk ki és vizsgáltassuk felül a nyílt lánggal működő eszközöket!
- Tegyük lehetővé, hogy a kéményseprő el tudja végezni az idöszakos ellenőrzést!
- Az ajtók, ablakok cseréjénél ügyeljünk rá, hogy legyen résszelőző az újonnan beépített, jól záródó nyílászárókon!
- Az elszívó és a nyílt lánggal égő berendezés együttes működése is hozzájárulhat a szén-monoxid kialakulásához. Ezeket soha ne működtessük együtt!
- Az esetek fele a fürdőszobában történik, mert azok légtere általában kicsi, így a vízmelegítő gyorsan elhasználja az égéshez a szoba levegőjét. A szellőzőrácsot soha ne takarjuk le, vagy szüntessük meg!
Hova telepítse az érzékelőt?
A szén-monoxid a levegőnél alig könnyebb gáz, ezért jól elkeveredik a szoba levegőjével. Az érzékelőket mindig fejmagasságban helyezzük el. A nyílt lánggal működő eszköztől mintegy másfél méteres távolságra célszerű elhelyezni, hogy az a legnagyobb biztonságot nyújtsa. Fontos, hogy az érzékelő ne a szoba sarkában kapjon helyet, a sarkoktól 10-20 centiméter távolságban helyezzük el az eszközt. Ha a hálószobába helyezzük az érzékelőt, akkor a fekvő helyzetben lévő fejünk magasságához telepítsük. Az alábbi linken található érzékelők megfelelő biztonságot nyújtanak a katasztrófavédelem szakembereinek véleménye szerint: a biztonságos CO-érzékelők listája
Mit tegyen, ha megszólal az érzékelő?
A készülék használati utasításának áttanulmányozását követően már meg tudjuk állapítani, mikor ad vészjelzést az érzékelő. Ha ezt meghalljuk, azonnal hagyjuk el a lakást és hívjuk a 105-ös, vagy 112-es segélyhívó számot. Ha valaki eszméletét vesztette, azonnal vigyük a sérültet szabad levegőre. Ha a saját testi épségünk veszélyeztetése nélkül le tudjuk kapcsolni a tüzelő-fűtő berendezést és ki tudjuk a lakást szellőztetni, ezeket is tegyük meg.
Szavatossági idő
A szén-monoxid-érzékelőknek szavatossági ideje van. A szén-monoxid-érzékelő ellenőrzését csak a teszt gombbal végezzük el. Ne tartsuk autó kipufogójához és ne fújjuk le cigarettafüsttel, mert az így elvégzett „házi teszt” tönkreteheti az érzékelőt. Az érzékelőt a hétéves élettartama után le kell cserélni.
Jótállás
A garancia a hátlap rápattintásától számított hét évig, de legkésőbb a készülékre írt lejárati dátumig érvényes. A garanciát a jótállási jegyen található elérhetőségen lehet érvényesíteni. Panasz esetén a készüléket bevizsgálják és szükség esetén cserélik.
Korábban
A szén-monoxid-mérgezés megelőzhető!
Az alábbi linken megtalálható a katasztrófavédelmi ellenőrzéseken megfelelt érzékelők listája: Biztonságos CO-érzékelők