Huszonhét kéményseprő-szakmunkásnak gratulálunk
Huszonhét sikeres vizsgával zárult március 29-én a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ péceli tanintézetében a negyedik kéményseprőszakmunkás-képző kurzus. A most végzett szakmunkások tavaly október másodika óta, napi nyolc órás tanmenetben sajátították el a szakma elméletét és gyakorlati fogásait.
A katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezete – a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ – a folyamatos munkaerő-utánpótlás érdekében olyan jelentkezőket keresett, akik rövid alapképzés után betanított kéményseprőmunkásokként a mesterek és szakmunkások mellett dolgozni kezdtek és munkatapasztalatot szereztek. Közülük mindazok, akik vállalták a tanulást az OKJ-s kéményseprőképzéssel megegyező, nappali tanrend szerint tanulták új szakmájukat. Bonyolult fizikai, kémiai, matematikai műveletek és összefüggések elsajátításával képessé lettek az égéstermék-elvezetőhöz kapcsolódó mérések elvégzésére, építész és gépész tervek olvasására, tüzeléstechnikai mérések elvégezésére, kémények és légcsatornák tisztítására, a munkával kapcsolatos dokumentáció kitöltésére. A harmincegy fős osztály hallgatói március 28-án és 29-én adtak számot tudásukról. Az írásbeli, szóbeli és gyakorlati fordulókból álló vizsgasorozat huszonhét főnek sikerült.
A KOK kéményseprőipari szakcsoport tanárai nevében Völgyesi Tünde szakcsoportvezető, a hallgatók osztályfőnöke szólt a végzősökhöz. Új szakmájukhoz, felelősségteljes munkájukhoz egészséget, erőt és kitartást kívánt, majd tanártársainak mondott köszönetet a felkészítő munkáért.
Az ünnepélyes bizonyítványosztás keretében Farkas József vizsgaelnök rövid köszöntőjében kijelentette, sokéves vizsgaelnöki tapasztalattal a háta mögött elmondhatja, hogy a végzett osztály tagjai egytől egyig jól felkészültek, és méltán lehetnek büszkék teljesítményükre. Egyben figyelmeztetett, hogy a gyakorlatban szerzett tapasztalat teszi majd teljessé, illetve mélyíti el az iskolapadban szerzett ismereteket, ami mellett az is fontos, hogy megmaradjon az igényük a fejlődésre, az önképzésre, a tüzeléstechnikai eszközök fejlődésével való lépéstartásra.
A szervezet nevében dr. Benke Valéria tűzoltó alezredes, humánszolgálat-vezető gratulált. Elmondta, hogy az itt jelenlévőkkel együtt a katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezete több mint százhúsz betanított kéményseprőmunkást segített hozzá a szakmunkás képesítés megszerzéséhez, és az ezzel együtt járó anyagi és erkölcsi elismeréshez. A most végzett hallgatók immár jogosultak lettek arra, hogy önállóan végezzék az égéstermék-elvezetők teljes körű ellenőrzését, így hozzájáruljanak az emberek életének biztonságosabbá tételéhez. Reményét fejezte ki, hogy a katasztrófavédelem kéményseprői között megtalálják hivatásukat és néhány év múlva ugyanezekben a padokban a mesterképzés résztvevőiként ünnepelhetjük őket.
Fotó: Kissné Papp Timea - BM OKF GEK