Kéményseprőmesterek a Szakma kiváló tanulója verseny döntőjének zsűriében
Zárónapjához érkezett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által szervezett 10. jubileumi Szakma Sztár Fesztivál. A Hungexpo területén megtartott háromnapos rendezvény programjaként került sor az Országos szakmai tanulmányi verseny és a Szakma kiváló tanulója verseny döntőjére. Az épületgépészeti ágban, a központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő szakképesítésű versenyzők megmérettetésén idén a katasztrófavédelem kéményseprőmesterei is zsűrizték a döntőbe jutott diákok teljesítményét.
A hétfői megnyitón elhangzott, hogy az idei fesztivál egyben az Országos szakmai tanulmányi verseny és a Szakma kiváló tanulója verseny döntője, valamint az Abu Dhabiban megrendezendő WordSkills 2017 világverseny magyarországi válogatója is. Idén negyvenegy szakma legjobb diákjai mutatták meg tudásuk legjavát. Az országos versenyen összesen több mint ötezer diák indult, akik közül kétszázhuszonnégy tanuló érkezett a döntőbe, száz oktatási intézményt képviselve.
Az asztalos, festő, víz-, gáz-, fűtés- és villanyszerelő, valamint a fodrász, kozmetikus, szépségápoló, női-, férfiszabó és bőrdíszműves tanulók gyakorlati versenyén a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Kézműipari Tagozatának tisztségviselői nemcsak szervezők, hanem pontozó zsűritagok is voltak. A szakmai grémiumban a katasztrófavédelem több kéményseprőmestere is helyet kapott.
A fesztivál első napján az épületgépészeti ágazat, központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő szakmunkástanulók versenyében gázszerelés és hozzá tartozó égéstermék-elvezetéssel kapcsolatos feladat várt a versenyzőkre. Az országos döntőben szereplő öt csapat egy egyszerű koncentrikus – DN80/125-ös PPH/PPH (műanyag/műanyag) – „cső a csőben” rendszert alakított ki. Munkájukat a szakmai stábbal együtt a katasztrófavédelem két Bács-Kiskun megyei kéményseprőmestere, Sallai László csoportvezető és Punyi Szabolcs mester ellenőrizte és értékelte. A katasztrófavédelem szakemberei füstgázelemzést és tömörségi nyomáspróbát végeztek, majd az égéstermék-elvezető rendszereket kamerával belülről is átvizsgálták. Pontozták a kivitelezés szakszerűségét és pontosságát. A vizsgabizottság négy csapat munkáját értékelte kiválóra, egy csapatnál éppen a füsttömörségi mérések eredményeiben regisztráltak hibás, nem megfelelő eredményeket a mesterek.
Az április 24-26 között zajló rendezvényt összesen tizenötezer diák kereste fel.
Fotó: Árvai Károly – kormany.hu; Botár Gergely - kormány.hu; Sallai László – BM OKF GEK