„Harminc éve közös célunk, hogy a kémény ne jelentsen veszélyt”
A Kéményjobbítók Országos Szövetsége tizenharmadik alkalommal rendezte meg február 28-29-én az Országos Kéménykonferenciát, a helyszín ezúttal Kaposvár volt.
A tervezők, kivitelezők és a kéményseprőipari tevékenységgel foglalkozók szakmai előadásaival egy időben ötven füstérzékelő is gazdára talált, valamint átadták a magyar épületgépészet meghatározó alakjának tiszteletére alapított Meszléry Celesztin díjakat is.
Félszáz életmentő füstérzékelőt adott át civil szervezeteknek a konferencia megnyitóján Fülep Zoltán tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője és Dér Tamás, Kaposvár alpolgármestere. További két neves szakemberrel bővült a Meszléry Celesztin díjazottak köre. A díjat minden évben két széles látókörű és műveltségű, a szakterület elismertségét kiemelkedő szakmai és emberi hozzáállással segítő, több nemzedék „tanítómesterének” ítélik oda. Idén Farkas József, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság GEK Kéményseprési Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet Somogy Vármegyei Ellátó Csoportjának vezetője, valamint Netoleczky Károly, a Kéményjobbítók Országos Szövetségének elnöke kapta meg az elismerést.
A konferencia előadásai az égéstermék-elvezetés tervezésével és a környezetet minél jobban védő, energiahatékony kialakításával foglalkoztak, a témák továbbá az üzemeltetés aktuális kérdései köré épültek. A jogszabályi háttér mellett olyan fontos kérdések is napirendre kerültek, mint a kéményáramkör működését meghatározó tényezők elemzése, valamint a különböző tüzelőanyagokkal, így a változó összetételű gázzal, fával és a biomasszával üzemelő berendezések égéstermék-elvezetése.
Központi kérdés volt a kéményseprőipari szakképzés is. A gázszereléssel foglalkozó szakemberek és a kéményseprők közös fóruma az „egymás nélkül nem létezünk” mottó jegyében zajlott.
A második napon reflektorfénybe került a gyűjtőkéményekre kapcsolódó tüzelőberendezések cseréjének kérdése, valamint az azokkal kapcsolatos jogszabályi előírások. Az érdeklődők ezek mellett megismerhették a Kaposvári Zöld Fűtőmű technológiáját és égéstermék-elvezetésre alkalmazott megoldását.
A konferenciához kapcsolódó kiállításon bárki megismerkedhetett a korszerű gyártmányokkal és azok alkalmazásával is.
A szövetség célja továbbra is a folyamatos megújulás, a levegő tisztaságának növelése, valamint az égéstermék-elvezetés területén jelentkező új megoldások helyes alkalmazása.
Fotó: BM OKF