Együttes erővel a szén-monoxid-mérgezések ellen
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelősége egyeztetést szervezett a szén-monoxid-mérgezések megelőzésével, a levegő-utánpótlás biztosításával, valamint a gáztüzelésű berendezések engedélyezésével kapcsolatos eljárások, feladatok meghatározása érdekében. A megbeszélésen a Kéményjobbítók Országos Szövetsége, az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft., a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft., a Főldgázelosztói Együttműködés Fórum és a BM OKF Tűzmegelőzési Főosztály képviselői is részt vettek.
Az egyeztetést dr. Horváth Jenő tű. ezredes, tűzvédelmi- és kéményseprőipari-szabályozási főosztályvezető nyitotta meg. Kijelentette, hogy tisztázni kell a gázkészülékek engedélyezésével kapcsolatos jogszabályi előírásokat és egyértelművé kell tenni, hogy mely szervezet milyen tevékenységek elvégzéséért felelős. Tisztázni kell, hogy vannak-e átfedések, illetve hogy miként lehet az eljárásokat racionalizálni. Meg kell vitatni, hogy a nyílt égésterű tüzelőberendezések levegő-utánpótlásának ellenőrzésére vonatkozó szabályok megfelelőek-e és hogy hogyan lehet a levegő-utánpótlás ellenőrzését a gyakorlatban is alkalmazható módszerek kidolgozásával és érvényre juttatásával javítani. Mindezeken túl megvizsgálják, hogy milyen átfedések vannak a szén-monoxid-szivárgással, -mérgezéssel járó esetekkel kapcsolatban az adatszolgáltatás és az adatgyűjtés terén, végiggondolják, azokat hogyan lehet megszűntetni, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a szén-monoxid-mérgezések megelőzését célzó kampányokat.
A megbeszélés résztvevői üdvözölték, hogy a katasztrófavédelem lépéseket tesz a helyzet áttekinthetősége érdekében. Kiemelték a minimális légáteresztő képességű nyílászárók beszerelésének veszélyeit, a tüzelőberendezések levegő-utánpótlása biztosításának fontosságát és a szén-monoxid-mérgezések megelőzésének szükségességét is. Javasolták, hogy a katasztrófavédelem fordítson kiemelt figyelmet az állampolgárok tájékoztatására, amihez szívesen biztosítanak háttéranyagot is.
Felmerült a légutánpótlással kapcsolatos számítógépes programok felülvizsgálata, de szó esett a kéményseprőipari tevékenységet ellátók szerepéről is a szabálytalanul felszerelt berendezések, beépített nyílászárók kiszűrése terén. A szakemberek álláspontja szerint rendszerként kell vizsgálni és kezelni az égéstermék-elvezetőt, gázfogyasztó berendezést, szilárd tüzelésű berendezést, a nyílászárókat és a légutánpótlást, mivel bármelyik részegység átalakítása befolyással van a többi részegység működésére. A különböző szervezetek hatásköreinek elhatárolása, az átfedések megszűntetése érdekében az érintett kormányzati szervek (Belügyminisztérium, Miniszterelnökség, Nemzetgazdasági Minisztérium, Földművelésügyi Minisztérium) egyeztetését javasolták, szakértők bevonásával.
Az egyeztetés eredményeként megfogalmazódott a jogszabályi háttér felülvizsgálata, különösen a szén-monoxid-mérgezéssel járó esetek bejelentésére vonatkozó szabályoké. Elhangzott az is, amennyiben arra szükség van, javaslatot kell tenni a módosításra és egy egységes kémény- és gázkészülék-nyilvántartás kialakítására. A lehetséges veszélyekről szóló tájékoztatás érdekében a katasztrófavédelem, a gázszolgáltatók és a kéményseprőipari tevékenységet ellátók közösen készítenek figyelemfelhívó anyagokat és szerveznek lakosságtájékoztatási kampányt.