Ma nyitott a Construma
Az építőipar hazai csúcsrendezvénye, a Construma szakkiállítás április 3–7. között látogatható a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban. A nagyszabású esemény a jövő otthonteremtési trendjeit immár több kiállítást magába foglaló expóként és szakmai fórumként nyújtja a látogatóknak. A Construma rendszeres kiállítója a katasztrófavédelem. A szervezet standjának központi témája idén a lakástüzek megelőzése, éppen ezért a főigazgatóság mellett az Országos Tűzmegelőzési Bizottság és a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ is jelen van.
A 38. Construma építőipari szakkiállításon 20 ország 550 kiállítója képviselteti magát 55 ezer négyzetméteren, 5 pavilonban – jelentette be Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója a mai megnyitón. A Construma első három napja elsősorban a szakma képviselőinek, a hétvége pedig a nagyközönségnek szól. A vezérigazgató szerint a látogatók száma akár az 55 ezret is elérheti, akiket az építkezéshez szükséges anyagok, gépek, eszközök bemutatása mellett gyakorlati bemutatókkal, ingyenes tanácsadással, finanszírozási megoldásokkal is várnak.
György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságszabályozásért és stratégiáért felelős államtitkára arról beszélt, hogy az elmúlt években az építőipar nagyon jól teljesített. A megélénkült piac komoly kihívásokat teremtett a cégeknek, a piaci szereplőknek. Ezt támasztja alá, hogy 2016 és 2018 között a szektor kibocsátása összesen 56 százalékkal emelkedett, és az építőipar GDP-arányos kibocsátása 2018-ban 9,9 százalékos volt, ami az elmúlt 15 év legjobb adata. A kiállítás hivatalos megnyitója során átadták a Construma díjakat, amely elismerésben 21 pályázóból 8 vállalat részesült.
A katasztrófavédelem képviseletében az eseményen részt vett Berecz György tűzoltó ezredes a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ igazgatója és Tóth László tűzoltó ezredes, a GEK kéményseprőipari igazgatóhelyettese.
Az idei Construma kiemelt témái az okos otthonok és az energiatakarékos megoldások. Nagy hangsúlyt kapnak a nyílászárók, a falak és szigetelések, a légtechnika, a napelemes energiafelhasználás innovatív megoldásai. A lakberendezés témájában olyan hazai designerek és brandek mutatkoznak be, akik és amelyek márkaépítésükben a fenntartható fejlődés mellett köteleződtek el. Holisztikusan gondolkodnak, azaz felelősséget éreznek a környezetért és a társadalomért, minden fejlesztést célzó lépésnél figyelembe veszik az ökológiai lábnyomot, a közösségre és a környezetre gyakorolt hatást, valamint tevékenységük hosszútávú következményeit. E kiállítási csokor szerves részét képezi a Construma Kert kiállítás is, amely a kerttervezés, -építés és a kertkultúra tavaszi nagy seregszemléje.
Ebben a színes forgatagban a katasztrófavédelem az otthonok biztonságára és a lakástüzek megelőzéséért tehető lépésekre hívja fel a figyelmet. A társasházak biztonságáról, a szén-monoxid-érzékelő és riasztó berendezések életmentő szerepéről, a füstérzékelők hasznosságáról kapnak tájékoztatást az érdeklődők. A családok biztonságáért dolgoznak a katasztrófavédelem kéményseprői is, akik évente mindössze harminc percet kérnek arra, hogy ingyenesen ellenőrizhessék a fűtés- és melegvíz-rendszerekhez kapcsolódó kémények, égéstermék-elvezetők épségét, tisztaságát.
A megnyitóval egy időben kezdődött a Társasházi Háztartás Szaklap (THT) és Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesülete (TTOE) által közösen szervezett konferencia, ahol az első előadó immár évek óta hagyományosan Érces Ferenc tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megelőzési és engedélyezési szolgálatának vezetője, aki az Országos Tűzvédelmi Szabályzat módosításáról tartott előadást. A szolgálatvezető tájékoztatta az egybegyűlteket a szabályozás tűzbiztonság növelése érdekében tervezett változásairól, illetve azok várható kedvező hatásairól.
Fotó: Kissné Papp Timea - BM OKF GEK